lis 052014
 
Rosyjski nóż myśliwski Zlatoust

Rosyjski nóż myśliwski Zlatoust

Po co ci kolejny nóż?

Żeby mieć! Noży nigdy za wiele. 😆 W moim przypadku z nożami jest podobnie jak z bronią. Lubię piękną klasyczną broń w osadzie ze szlachetnego drewna, jednak zwykle praktyka zwycięża i na polowanie najczęściej zabieram jakiś wół roboczy, typowo coś w syntetyku. No, bo drewno się zamoczy, porysuje w krzakach i zniszczy. Podobnie z nożami, lubię ładne, zdobione noże, jednak do lasu często wyruszam z Morą za 50zł, no bo ładny nóż się zabrudzi, stępi i zgubi. 🙄 Jednak na ostatnie kilka wyjść do lasu postanowiłem zabrać ze sobą nowy nóż i muszę przyznać, że o wiele przyjemniej jest używać ładnego noża… no i na razie wcale się nie zgubił. 😆

Nóż myśliwski Zlatoust skórzana pochwa

Zlatoust – skórzana pochwa

Dzięki uprzejmości firmy Tamed miałem ostatnio okazję używać Rosyjskiego noża ZOK. ZOK czyli Златоустовская оружейная компания (Fabryka Broni Zlatoust) jest firmą pochodzącą z uralskiego miasta Zlatoust, z tradycjami w produkcji broni białej sięgających XVIII wieku. W swojej ofercie firma posiada duży wybór broni białej, szabel i sztyletów, jak również pięknie zdobionych naczyń, jednak najbardziej znana jest z produkcji wysokiej jakości noży. Polskim dystrybutorem jest Olsztyńska firma Tamed.

Birkut znaczy orzeł

Model, który otrzymałem do testu to Birkut, czyli orzeł. Birkut jest jednym z modeli dedykowanych myśliwym, dostępny w kilku wersjach wykończenia. W moim przypadku był to model z głownią wykonaną ze stali 40X10C2M zdobioną złotem oraz rękojeścią ze specjalnie przygotowanej i wyprofilowanej skóry ułożonej warstwami oraz tekstolitu. Jest to lekki i zgrabny model noża myśliwskiego.

Parametry

Ponieważ jest to ręczna robota, poszczególne sztuki mogą się różnić między sobą, ale podaję wymiary mojego egzemplarza.

Stal40X10C2M
Twardość stali HRC57-58
Waga – nóż117g
Waga – nóż + pochwa184g
Ostrze – długość11,6cm
Ostrze – szerokość2.5cm
Rękojeść – długość11,0cm
Całość – długość22,6cm
Rosyjski nóż myśliwski Zlatoust ostrze

Zlatoust – ostrze

Nóż dostępny jest z dobrej jakości pochwą zrobioną z barwionej na czarno skóry. Zatrzask pewnie trzyma nóż w pochwie a pętla pozwala przypiąć go nawet do szerokiego paska.

Pierwsze co rzuca się w oczy po wyjęciu noża z pochwy, to ładne ostrze i złote zdobienia. W przypadku noża Birkut jest to sylwetka orła z jednej i logo firmy z drugiej strony głowni. Samo ostrze ma preferowany przeze mnie klasyczny kształt noża myśliwskiego, bez zbędnych haków i udziwnień. Sam czubek jest delikatnie zaokrąglony, co moim zdaniem minimalizuje ryzyko przypadkowego przebicia żołądka podczas patroszenia, jak również sprawdza się przy bieleniu tuszy. Sam nóż jest dobrze naostrzony i gotowy do użycia.

Trzonek z dwóch stron zakończony jest tekstolitem – lekkim materiałem kompozytowym. Kawałek kompozytu od strony głowni,tworzy niewielki jelec i zagłębienie zapewniające pewny chwyt nawet gdy rękojeść jest mokra. Drugi kawałek kompozytu ma również niewielki otwór gdyby ktoś chciał przewlec przezeń linkę. Środkowa część rękojeści wykonana jest z wielu warstw specjalnie spreparowanej skóry. Całość zapewnia komfortowy i pewny chwyt.

Rosyjski nóż myśliwski Zlatoust rękojeść

Zlatoust – rękojeść

Pierwsze wrażenia

Nigdy nie widziałem większego sensu w przeprowadzaniu testów typu golenie włosów na przedramieniu, krojenie kartki papieru czy struganie patyków. Jeżeli ma to być nóż myśliwski, to najlepszym testem jest test w łowisku. Tak też zrobiłem. Po prostu zabrałem nóż na polowanie i postanowiłem go przetestować na pierwszej strzelonej zwierzynie.

Na pierwszą okazję musiałem poczekać kilka wyjść, ale w końcu udało mi się strzelić cielę jelenia. Nóż spisał się wyjątkowo dobrze. Ostrze dało się prowadzić pewnie i nie było żadnych niemiłych niespodzianek. Sam czubek jest według mnie idealny – nie jest na tyle ostro zakończony, żeby trzeba było uważać żeby przypadkowo nie przebić ściany żołądka, jak również można nim wykonać bardziej precyzyjne cięcia.Trzonek oferuje pewny chwyt i nawet ręka mokra od farby nie zsuwa się z rękojeści.

Po pierwszym użyciu ostrze pozostało ostre, podejrzewam że dałoby się wypatroszyć co najmniej kilka dodatkowych sztuk zanim klinga wymagałaby kolejnego ostrzenia.

This slideshow requires JavaScript.

Film

Film poniżej to moje ostatnie polowanie, a na końcu można zobaczyć chrzest nóża Zlatoust Birkut.

Zostań Patronem!
Become a patron at Patreon!

Leave a Reply