Lut 042018
 

1. Co to jest Patreon?

Jak wspomniałem na tej stronie Patreon jest platformą do płatnej subskrypcji, poprzez którą fani (patroni) deklarują jaką kwotę mogą co miesiąc przekazać wybranemu twórcy, w zamian za różne nagrody które wybrany twórca udostępnia. Patreon tym się różni od innych platform do zbierania pieniędzy (jak np. Kickstarter), że zamiast jednorazowego wsparcia projektu umożliwia regularne wpłaty co jest lepszym rozwiązaniem dla twórców regularnie udostępniającym swoje utwory, np. Youtuberów.

2. Czy jest dostępna polska wersja?

Nie ma dostępnej polskiej wersji, ale do poruszania można użyć dowolnego tłumacza.

3. Jak się zarejestrować?

Żeby korzystać z Patreona, należy się zarejestrować. Można założyć nowe konto lub jeśli ma się konto na Facebooku, to połączyć Patreona z Facebookiem.

4. Jak zostać czyimś patronem?

Klikamy na przycisk
Become a Patron!

5. Co to jest deklaracja (pledge)?

Deklaracja (ang. pledge) to kwota jaką decydujemy się wesprzeć wybranego twórcę.

6. Ile powinienem zadeklarować?

Można zadeklarować dowolną kwotę. Jednak kwota jest zwykle powiązana z typem nagród (ang. rewards), jakie twórca oferuje w zamian za wsparcie.

7. Jakie są formy płatności?

Karta lub PayPal.

8. Czy można płacić w złotówkach?

Patreon operuje w dolarach, ale można płacić kartą w dowolnej walucie i suma zostanie przeliczona po kursie banku wydającego kartę. W tej chwili gdy to piszę, $1+VAT=$1.23 wychodzi jakieś 3,47 zł na karcie lub PayPalu.

9. Kiedy pobierana jest płatność?

Na początku kolejnego miesiąca.

10. Czy można zrezygnować?

Można zrezygnować w każdej chwili. Ponieważ opłaty są pobierane na początku miesiąca, oznacza to, że można dołączyć na próbę i bez zobowiązań zrezygnować przed końcem miesiąca.

11. Co to są nagrody (rewards)?

Każdy twórca ma na ogół swój unikalny zestaw nagród, żeby zachęcić fanów do wsparcia. Najniższy poziom z reguły gwarantuje dostęp do społeczności na Patreonie i bezpośredniego dostępu do twórcy i jego postów. Kolejne poziomy to z reguły wcześniejszy dostęp do utworów i innych nie publikowanych treści czy materiałów pokazujących jak powstają kolejne produkcje.
Można również wesprzeć autora najniższą kwotą i nie korzystać z żadnych nagród.

12. Co to są cele (goals)?

Każdy twórca ma swoje cele jakie chciałby osiągnąć, może to być liczba patronów lub miesięczny dochód i z reguły wiąże się to z nagrodami dla patronów.

Zostań Patronem!

  4 komentarze to “Patreon – najczęściej zadawane pytania”

  1. Jak zrezygnować z oplat patreon?

  2. A jak wygląda to z punktu widzenia twórcy? Jak rozumiem rozliczenie się pozostaje na jego głowie, jednoosobowa działalność gospodarcza?

Leave a Reply

%d bloggers like this: